فایل word مقاله بررسي تاثير افزايش سختي اعضاي مقاوم سازه­اي بر رفتار سازه ­اي سيستم لوله دسته­بندي شده در ساختمان­هاي بتن­آرمه بلند

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل word مقاله بررسي تاثير افزايش سختي اعضاي مقاوم سازه­اي بر رفتار سازه ­اي سيستم لوله دسته­بندي شده در ساختمان­هاي بتن­آرمه بلند :

محل انتشار: سومین کنگره ملی مهندسی عمران

تعداد صفحات:16

نویسنده(ها):

عطااله حاجتی مدارایی – استادیار بخش عمران, دانشکده فنی و مهندسی, دانشگاه گیلان
رحمت مدندوست – استادیار بخش عمران دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه گیلان
فرزاد قنبری – دانشجوی کارشناسی ارشد سازه دانشگاه گیلان

چکیده:

مقاومت ساختمانها در مقابل نیروی جانبی اصل اساسی در طراحی سازه ها, بخصوص سازه های بلند, به شمار می رود. این طراحی باید باید بیشترین بازده را برای کنترل تغییر مکان جانبی و کمینه شدن مصالح بکار رفته در اسکلت سازه دارا باشد بازده سازه ای سیستم های لوله ای بقدری زیاد است که در اکثر موارد, مقدار مصالح در مقایسه با ساختمانهای متداول در کشور به حدود نصف کاهش پیدا می کند. یکی از پیشرفته ترین سیستم های لوله ای, سیستم لوله دسته بندی شده است. از مسائل مهم در طراحیقابهای لوله ای, اثر لنگی برشی می باشد که در این پروژه مورد توجه ویژه قرار گرفته است. در پروژه حاضر تاثیر افزایش سختی اعضای مقاوم سیستم لوله دسته بندی بر روی رفتار سازه ای سیستم لوله دسته بندی شده, در قالب یک ساختمان بتن آرمه (45 طبقه) با 40500 متر مربع زیر بنا در مقابل بار زلزله مورد بررسی قرار گرفته است. در این تحلیل از نرم افزار etabs2000 استفاده شده است. سازه ها به صورت استاتیکی ( برای تحلیل های اولیه) و دینامیکی ( تحلیل طیفی و تحلیل تاریخچه زمانی) مورد آنالیز قرار گرفته اند. پریود ارتعاشی سازه ها, تغییر مکان جانبی طبقات , نیروی برشی و لنگر واژگونی طبقات و نیروی محوری ستونهای قابهای بال و جان به عنوان پاسخ سازه از نتایج تحلیل انتخاب شده است. از بررسی نتایج پاسخ های استاتیکی و دینامیکی ملاحظه می شود که اثر لنگی برشی درسیستم لوله دسته بندی شده به مقدار قابل ملاحظه ای کاهش می یابد. همچنین با استفاده از یک ترکیب بهینه در افزایش سختی اعضای سازه ای ( تیرهای لبه ای, ستونهای لوله بیرونی تیرها و ستونهای دیافراگم های قائم) در سیستم لوله دسته بندی شده, می توان اثر لنگی برشی را به حداقل ممکن رساند.

لینک کمکی