فایل word مقاله تاثير ميزان رس، ظرفيت تبادل کاتيوني و pH خاک در ميزان تجمع و انتقال عناصر سنگين در اراضي تحت تاثير پساب صنعتي

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل word مقاله تاثير ميزان رس, ظرفيت تبادل کاتيوني و pH خاک در ميزان تجمع و انتقال عناصر سنگين در اراضي تحت تاثير پساب صنعتي :

محل انتشار: دهمین کنگره علوم خاک ایران

تعداد صفحات:2

نویسنده(ها):

مینا شهابی – عضو هیات علمی, گروه مهندسی علوم خاک, دانشکده علوم زراعی, دانشگاه کشا
محمدعلی بهمنیار – عضو هیات علمی, گروه مهندسی علوم خاک, دانشکده علوم زراعی, دانشگاه کشا

چکیده:

عناصر سنگین بویژه زمانیکه pH خاک قلیائی باشد تمایل زیادی به جذب بر روی سیلیکاتهای لایه ای دارا می باشندضمناٌ جذب و تجمع کادمیوم, کروم, نیکل و روی در یک خاک قلیائی باpHبالا, بیشتر از خاکی با pHپائین بوده است و مقدار عناصر جذب شده در اندام های گیاهی در خاکی با pH پائین تر بیشتر بوده است . همچنین با کاهش pH , میزان جذب و تجمع کادمیوم در گیاه افزایش یافته و این افزایش در ریشه ها بیشتر از سایر اندام های گیاهی می باشد [3] در خاکهائی که میزان رس آنها پائین تر و مواد آلی کمتر داشته باشند . جذب مس, روی,کادمیوم و نیکل بیشتر صورت می پذیرد . در خاکهای قلیائی کادمیوم بیشتر رسوب می کند . مقدار سرب در خاکهای با بافت سنگین بیشتر از خاکهای سبک گزارش شده است [.5] بعلاوه هر چه ظرفیت تبادل کاتیونی خاکها بالاتر باشد تمایل به جذب شکل کاتیونی عناصر سنگین در آنها افزایش می یابد . در نتیجه درخاکهائی که ظرفیت تبادل کاتیونی کمتری داشته باشند جذب بیشتر از عناصر توسط گیاه صورت می پذیرد ).6) نقش میزان رس, ظرفیت تبادل کاتیونی و واکنش خاک در میزان تجمع و انتقال عناصر سنگین ار اهداف مهم و اساسی تحقیق می باشد .

لینک کمکی