فایل word مقاله پهنه بندي ويژگي هاي فيزيکوشيميايي خاک بر رشد و پراکنش گز شاهي در خاک هاي شور و قليايي استان فارس با استفاده از دورسنجي و GIS

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل word مقاله پهنه بندي ويژگي هاي فيزيکوشيميايي خاک بر رشد و پراکنش گز شاهي در خاک هاي شور و قليايي استان فارس با استفاده از دورسنجي و GIS :

محل انتشار: دهمین کنگره علوم خاک ایران

تعداد صفحات:2

نویسنده(ها):

احسان رنجبر – کارشناس ارشد خاکشناسی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس
اکبر ریاحی – کارشناس ارشد مدیریت مناطق بیابانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری اس
حسین آهنی – کارشناس ارشد RS و GIS اداره کل منابع طبیعیو آبخیزداری استان فارس
مرضیه رستگار مقدم – کارشناس زمین شناسی

چکیده:

خاک های شور و قلیایی در استان فارس گستره ای برابر با 950 هزار هکتار را در بر گرفته است . در اینگونه خاک ها بدلیل وجود شرایط نامناسب فیزیکو شیمیایی, پایین بودن سفره آب زیرزمینی, فراهم نبودن آب مناسب برای کشاورزی و نیز وجود گنبدهای نمکی فعال و غیر فعال, کشاورزی و تولید محصولات زراعی و مرتعی امکان پذیر نمی باشد . همچنین ناپایدار بودن اکوسیستم منطقه بدلیل حاکمیت اقلیم خشک و نیمه خشک, پراکنش نامناسب زمانی و مکانی بارش و بالا بودن تبخیر و تعرق, باعث پر رنگ تر شدن بحران شوری و فرسایش شده است که پی آمد این حادثه , ایجاد مشکلات اجتماعی زیادی همچون فقر و مهاجرت خواهد بود . از این رو, راهکار مناسبی که با توجه به این شرایط می تواند ما را در بهره برداری و احیا خاک های شور و ایجاد زمینه ای برای بالا بردن کیفیت زندگی مردمان این سرزمین ها یاری رساند, الگوبرداری از وضعیت اکولوژیکی منطقه و یافتن گونه گیاهی مناسب می باشد . سازگاری با اقلیم منطقه و سودمند بودن از دیدگاه اقتصادی و زیست محیطی, ویژگی هایی هستند که بایستی گونه گیاهی انتخاب شده در این الگوبرداری از آنها برخوردار باشد . بر اساس این ویژگی ها گز شاهی ) ) Tamarix aphylla که از لحاظ خاستگاه اکولوژیکی بومی مناطق خشک و بیابانی و خاک های نسبتا شور است ( امتحانی (1371 بعنوان گونه گیاهی مناسب در این پژوهش انتخاب گردید . گز شاهی عمدتا برای مهار شنهای روان و ایجاد باد شکن در اطراف مزارع کشت می شود و در سی سال گذشته در پروژه های کنترل فرسایش بادی مورد توجه سازمان جنگلها, مراتع و آبخیزداری کشور بوده است . همچنین از گز شاهی برای مبارزه بیولوژیک با شوری خاک و احیا اینگونه خاک ها, تهیه چوب و نئوپان و خوراک دام استفاده می شود . برای عملی کردن این هدف و با در دست داشتن اطلاعات جغرافیایی و همچنین بررسی ویژگی های فیزیکو شیمیایی خاک و یافتن همبستگی آنها با رشد و پراکنش گز شاهی, اقدام به پهنه بندی اراضی شور و قلیایی و پراکنش این گونه گیاهی نمودیم . در این راستا با بکارگیری ابزارهای سنجش از دور و تصاویر ماهواره ای, لایه های موردنظر فراهم شد و با استفاده از نرم افزارهای GIS , داده های جغرافیایی و مکانی و نیز مولفه های درنظر گرفته شده, مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفته شد .

لینک کمکی