فایل word مقاله تعيين روش مديريت سيل در مناطق مستعد توسعه صنعتي بااستفاده از HEC-RAS و HEC-GeoRAS جهت کاهش تبعات بحران

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل word مقاله تعيين روش مديريت سيل در مناطق مستعد توسعه صنعتي بااستفاده از HEC-RAS و HEC-GeoRAS جهت کاهش تبعات بحران :

محل انتشار: سومین کنفرانس بین المللی مدیریت جامع بحران در حوادث غیرمترقبه

تعداد صفحات: 1

نویسنده(ها):

طیبه زینتی شعاع – دانشجوی کارشناسی ارشد آبخیزداری, دانشکده منابع طبیعی, دانشگاه تهران
هیرسا طاهری مشهدی – دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت و برنامه‌ریزی آموزش محیط زیست دانشکده

چکیده:

سیلاب, در مناطق توسعه انسانی, همواره جان و مال مردم را تهدید می کند. تغییرات محیط ناشی از توسعه انسان موجب برهم خوردن شرایط طبیعی منطقه می شود. یکی از مهم‌ترین نتایج این تغییرات, افزایش پتانسیل سیل خیزی مناطق است که هر ساله خسارات هنگفتی به سرمایه های ملی کشور وارد می نماید.
درمناطق جنوبی کشور باتوجه به اقلیم گرم و مرطوب, الگوی بارشبه صورت رگبارهای سهمگین است که منجر به سیلاب‌های شدید در مواقع بارندگی می‌شود.
باتوجه به اهمیت اقتصادی بندر شهید رجایی و لزوم گسترش آن, در حوزه بالادست منطقه برنامه توسعه صنعتی درنظر گرفته شده است. لذا توجه به سیلاب‌های حوزه مشرف بر این منطقه ضروری است.
در تحقیق حاضر, به منظور انتخاب الگوی بهینه مدیریت سیل در مناطق مستعد توسعه, پهنه بندی سیل در دوره بازگشت‌های مختلف با استفاده از برنامه‌های کامپیوتری HEC-RAS و HEC-GeoRAS انجام گردید و براساس آن زون‌بندی خطر سیل صورت گرفت. باتوجه به زون‌بندی انجام شده روش‌های مدیریت به منظور پیشگیری و کاهش خطرات سیل مورد ارزیابی قرارگرفت. سپس با در نظر گرفتن برنامه توسعه منطقه روش‌های سازه‌ای و غیرسازه‌ای مدیریت سیل به صورت توامان پیشنهاد گردید.

لینک کمکی