فایل word مقاله رعايت موارد بهداشتي و ايمني در جدا سازي بيماران در کنترل عفونت ها در مناطق بحراني

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل word مقاله رعايت موارد بهداشتي و ايمني در جدا سازي بيماران در کنترل عفونت ها در مناطق بحراني :

تعداد صفحات: 1

چکیده:

برای پیشگیری از انتقال میکروارگانیسم ها از بیمار عفونی یا کلونیزه به سایر بیماران, عیادت کنندگان و پرسنل پزشکی, رعایت موارد بهداشتی و ایمنی در جدا سازی بیماران در مناطق بحرانی ضروری می باشد. نحوه جدا کردن بیماران بستگی به تشخیص بیماری آنها و نحوه انتقال میکروارگانیزم ها (هوا, عطسه, سرفه, مدفوع, تماس, خون, مخاط و ;) دارد. فرآیند جدا سازی بیماران در مناطق بحرانی گران و وقت گیر است, لذا باید در مواقع ضروری انجام شود. از طرف دیگر عدم جدا سازی بیماری که به بیماری واگیر مبتلا است می تواند منجر به مرگ و میر و ایجاد بیماری در دیگران شود. و گاهی باعث همه گیری, طولانی شدن مدت اقامت در بیمارستان و افزایش هزینه ها می شود.در سال 1983, مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها (CDC) سه سیستم جدا سازی را به مرحله اجرا درآورد:
1 – جداسازی بر اساس گروه یا مقوله بیماری Category specific I.P
در این طبقه بندی بر اساس راه انتقال و اپیدمیولوژی بیماری ها از روش های جدا سازی استفاده می شد که به گروه های وسیعی از بیماری ها قابل تعمیم بود. یادگیری و بکارگیری این نوع جدا سازی آسان است ولی از معایب این روش جدا سازی بیش از حد می باشد و بر شستن دست ها تاکید دارد.
2 – جدا سازی بر اساس نوع بیماری عفونی (Disease specific I.P)
در این روش برای هر بیمار بصورت منحصر به نوع بیماری, جدا سازی انجام می شود. از مزایای این روش پرهیز از احتیاط های غیر ضروری است. از معایب این روش پیچیدگی آن, نیاز به آموزش بیشتر پرسنل و احتمال اشتباه می باشد.
3 – جدا سازی بر اساس مواد بدن Body substance I.P
هدف از این سیستم محافظت بیماران از انتقال متقاطع میکروارگانیزم ها توسط دست های پرسنل در مناطق بحرانی می باشد. در این روش تمام مواد مرطوب و بالقوه عفونی بدن تمام بیماران (ادرار, خون, مدفوع, بزاق و ;) آلوده کننده می باشند.
بنابراین پرسنل باید قبل از تماس با هر ماده مرطوبی از دستکش استفاده کنند.علیرغم رعایت این احتیاط های عمومی, برای جلوگیری از انتقال سایر میکروارگانیزم هایی که از طریق تماس مستقیم, راه هوایی یا تماس با قطرات منتشر می گردند نیاز به رعایت احتیاط های دیگری نیزاز جمله شستن دست ها و استفاده از دستکش و; هنگام مراقبت از تمام بیماران بستری در بیمارستانها, الخصوص بیمارستان های صحرایی می باشد.
که در اصل مقاله بطور تفضیل رعایت موارد بهداشتی و ایمنی در جدا سازی بیماران در کنترل عفونت هاآمده است.

لینک کمکی